BD Regionals 2018 - SATURDAY 21ST JULY

PROVISIONAL - Please check final version on Wednesday after 8pm

Timings; Saturday 21st July - REGIONALS 2018 - Good Luck!!

   
   

Please note - You are SELF STEWARDING - Please come forwards

 
 

as soon as Rider in front has saluted. Thank you

 
 

Championship Ring 1 - The R & R Country Arena

 

 

 

 

Arena to RIGHT OF CAFÉ looking from car park

 

 

 

 

Arena walk - 9.00am - 9.30am - around outside only

 

 

 

 

 

 

Class 9 - E59 Silver

C - Helen Bradly

   

 

Childeric Saddles Elementary

M - John Robinson

   

 

Silver Regional Championship

B - Mark Ruddock

   

Test

Time

number

Rider

Rider No

Horse

Horse No

Score

%

Place

   

 

10:00

102

Nicola Nisbet

253472

Raincheck

58355

 

 

 

   

 

10:08

103

Katie Wray

136123

Boney M

55568

 

 

 

   

 

10:16

107

Lara Hope

1410461

El Traquito Wout

1430587

 

 

 

   

 

10:24

129

Angela Sykes Brown

6698832

Tjerco

43484

 

 

 

   

 

10:32

137

Judy Harrington

268429

Da Vinci Morka

1431316

 

 

 

   

 

10:40

140

Charles Wilson

70238

Heathersedge Global Vision

1634760

 

 

 

   

 

10:48

141

Fiona Bain

1512007

Sugarhill Trifle

1533236

 

 

 

   

 

10:56

142

Heather Woodhead

367133

Gwendraeth Welsh Dancer

1630120

 

 

 

   

 

11:04

143

Steph Crowther

403575

Huevo

1635547

 

 

 

   

 

11:12

145

Fiona Witty

55493

Erarly Morn II

55493

 

 

 

   

 

11:20

148

Jo Parkes

369748

Hamlets Harmony

58486

 

 

 

   

16 mins

11:28

 

   

11:36

   

 

11:44

150

Lucie Dunkeld

163791

Barchetta

1532017

 

 

 

   

 

11:52

152

Emma Tyler

1410427

Maesmynach Trysor

1430554

 

 

 

   

 

12:00

130

Angela Sykes Brown

6698832

Quinta

1734247

 

 

 

   

 

12:08

154

Adrian Buzzard

289434

Milners Lord Richard

60199

 

 

 

   

 

12:16

180

Stena Hoerner

214701

Seagry Tobias

1634093

 

 

 

   

 

12:24

192

Ellie Worrall

377225

Quincy M

1530253

 

 

 

   

 

12:32

196

Helen Airey

44369

Moonshine II

57826

 

 

 

   

 

12:40

197

Vicki Brown

90026

Townend Stardust

1530771

 

 

 

   

 

12:48

213

Abigail Doherty

195278

Granada V

1532071

 

 

 

   

 

12:56

198

Bethany Edginton

1511856

Frankel

1631298

 

 

 

   

 

13:04

199

Caroline Peatfield

105252

Wintermann

1534552

 

 

 

   

55 mins

13:12

 

   

 

   

 

   

 

14:07

300

Jasmine Gleave

349658

Deeva

52367

 

 

 

   

 

14:15

128

Angela Sykes Brown

6698832

Sweetheart

1430970

 

 

 

   

 

14:23

214

Abigail Doherty

195278

Brohedydd Miss Moli Mia

1535298

 

 

 

   

 

14:31

200

Sarah Barlow

223913

Sargida

1530062

 

 

 

   

 

14:39

201

Tracy Rabone

1410575

San Serino

1630195a

 

 

 

   

 

14:47

206

Katie Reilly

1611265

Hessel

1632602

 

 

 

   

 

14:55

207

Nicola Dodson

357715

San Salvador

53091

 

 

 

   

 

15:03

209

Jill Anderson

1713220

Cavalier Irish Surprise

1734957

 

 

 

   

 

15:11

210

Diana Birtwistle

86495

Woodcroft Hirtentanzerin

1534176

 

 

 

   

 

15:19

212

Gillian Bassett

240958

Rainton Woodlander

58325

 

 

 

   

 

15:27

215

Laura Steele

51070

Moonlighter

334405

 

 

 

   

 

15:35

249

Pippa Hahn

40088

Kermit the Frog

1634356

 

 

 

   

16 mins

15:43

 

   

15:51

   

 

15:59

250

Charlotte Jones

360864

Southworth Brego

55000

 

 

 

   

 

16:07

256

Mollie Whitham

1510382

DZL Royal Sunrise

1632235

 

BD Youth

 

   

 

16:15

258

Sam Jimmison

402723

Dayton Di Villa Lori

1431315

 

 

 

   

 

16:23

260

Eva Katkevica

216992

Echo Supreme

60330

 

 

 

   

 

16:31

261

Tracy Anne Ormrod

32085

Game Over

1630013

 

 

 

   

 

16:39

264

Shirley Hart

175773

Der Diamant

1430039

 

 

 

   

 

16:47

273

Victoria Ogden Pickering

379522

Springwind Proogue

379522

 

 

 

   

 

16:55

274

Jasmine Gleave

349658

Dinky Deeva

1533142

 

 

 

   

 

17:03

202

Ellie Roberts

1410509

Tyngwndwn Golden Boy

59172

 

 

 

   

 

17:11

205

Heather Finlay

223590

Ferruccio II

1532946

 

 

 

   

Please note - You are SELF STEWARDING - Please come forwards

 
 

as soon as Rider in front has saluted. Thank you

 
 

Championship Ring 2 - The Yorkshire Arena

 

 

 

 

Arena to LEFT OF CAFÉ looking from car park

 

 

 

 

Arena walk - 9.15am - 9.45am - around outside only

 

 

 

 

 

 

Class 8 - E59 Gold

C - Andrea Smith

   

 

Childeric Saddles Elementary

M - Sue Staines

   

 

Gold Regional Championship

B - Kim Ratcliffe

   

Test

Time

number

Rider

Rider No

Horse

Horse No

Score

%

Place

   

 

10:15

289

Ryan Todd

246271

Mount St John Di Romantica

1634679

 

 

 

   

 

10:23

286

Darcas Lever

131989

Suntime fst

57519

 

 

 

   

 

10:31

111

Laura Woodcock

260690

Salvator

1430447

 

 

 

   

 

10:39

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

10:47

139

Kate Lewis

29190

Upuro B

43082

 

 

 

   

 

10:55

144

Dawn Johnson

31143

Furstenbelle FS

1536023

 

 

 

   

 

11:03

259

Jade Struthers

302341

The Only Way is Micklow

1730966

 

 

 

   

 

11:11

194

Melissa Chapman

237574

TCE Honneur

1731103

 

 

 

   

 

11:19

178

Elaine Wormwell

35769

Don Juan

54824

 

 

 

   

 

11:27

 

   

11:35

   

11:43

   

 

11:51

147

Lizzie Hughes

103349

Gunstones Little Gem

59360

 

 

 

   

 

11:59

153

Natalie Sutcliffe

171193

Ruban D'or

47972

 

 

 

   

 

12:07

263

Darryl Thickitt

41530

Faszination I

1733586

 

 

 

   

 

12:15

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

12:23

257

Laura Newton

 

Holme Groove Halleuja

1535362

 

 

 

   

 

12:31

204

Jade Struthers

302341

EV Amore Mia

1733049

 

 

 

   

 

12:39

279

Amy Woodhead

159840

MSJ Zonetta

 

 

 

 

   

 

12:47

193

Melissa Chapman

237574

Inocencio DHI

1731050

 

 

 

   

 

12:55

291

Victoria Maw

302988

Belli Blue

1632635

 

 

 

   

 

13:03

290

Louise Davison

25178

SP Street Dancer

1732167

 

 

 

   

50 mins

13:11

Class 7 - N37A Gold

C - Sue Staines

   

 

Dodson & Horrell Novice

M - Cherry Elvin

   

 

Silver Regional Championship

B - Tim Downes

   
 

14:00

204

Jade Struthers

302341

EV Amore Mia

1733049

         

 

14:08

146

Bridget Tate

324973

Intruder M

1733890

 

 

 

   

 

14:16

193

Melissa Chapman

237574

Inocencio DHI

1731050

 

 

 

   

 

14:24

280

Amy Woodhead

159840

MSJ Formula One

 

 

 

 

   

 

14:32

290

Louise Davison

25178

SP Street Dancer

1732167

 

 

 

   

 

14:40

263

Darryl Thickitt

41530

Faszination I

1733586

 

 

 

   

 

14:48

195

Jade Rogerson

1610086

TCE Heli

1732816

 

 

 

   

 

14:56

203

Katie Owens

365300

Saffira

1733209

 

 

 

   

 

15:04

259

Jade Struthers

302341

The Only Way is Micklow

1730966

 

 

 

   

 

15:12

128

Angela Sykes Brown

6698832

Sweetheart

1430970

 

 

 

   

 

15:20

 

   

15:28

   

15:36

   

 

15:44

138

Verity Franks

139785

Daiquiris Jiggery Pokery

1732820

 

 

 

   

 

15:52

208

Patsy Bartram

41408

Greenacres Cadiz

1734569

 

 

 

   

 

16:00

255

Melissa Charpman

237574

TCE Graceland

1731121

 

 

 

   

 

16:08

262

Elspeth Day

178012

Hesperus Black

1635613

 

 

 

   

 

16:16

181

Greg Sims

208078

Waverley Dante

1731714

 

 

 

   

 

16:24

268

Ellen Wilson

401882

Orwellian

1733222

 

BD Youth

 

   

 

16:32

277

Joyce Fearne

9547

Flayne Dandini

58517

 

 

 

   

 

16:40

110

Jack Wainwright

326328

Hero IV

1631753A

 

BD Youth

 

   

 

16:48

151

Natalie Widdowson

140880

Ivan

1732765

 

 

 

   

 

16:56

295

Martin Schleider

162809

Fortune Teller III

1831899