Dressage Championship - 4th Oct

What a super day - thank you all for your support today - we look forward to a time of Podium presentations again but it was still so lovely to see everyone out competing and enjoying the sport, thank you and well done.

Results ; Sunday 4th October - Championship day!!

 
 

 Intro Championship - Judge Andrea Peel

 
 

 

Time

number

Rider

Horse

Intro 4

Intro B

Total

Place

 

 

10:28

105

Emily Higginbottom

Toras Dream Dance

71.38

74.13

145.51

CHAMPION!

 

 

11:43

116

Michelle Watling

Murphys Mountain

66.94

67.82

134.76

2

 

 

10:22

104

Bo Victoria Butler

Knutsford Lady Margaret

65

67.17

132.17

3

 

 

10:09

102

Emma Mennell

Missy

65.55

66.3

131.85

4

 

 

11:17

112

Keely Howlett

Finn

64.16

66.95

131.11

5

 

 

11:37

115

Martha Lindley

Iceford Two Tone ( J Lead Rein)

63.05

67.17

130.55

6

 

 

10:15

103

Charlotte Croft

Charlie (J)

65

65.43

130.43

 

 

 

10:02

101

Becky Hatton

Buddy

64.44

65.21

129.65

 

 

 

11:30

114

Sharon O Rouke

Mr Duds

63.33

65.21

128.54

 

 

 

11:24

113

Geraldine Hubby

Teddy

64.16

64.13

128.29

 

 

Prelim Championship - Judge - Tracey Hepworth

 
 

 

Time

number

Rider

Horse

P 5

P1

Total

Place

 

 

14:29

141

Jessica Sanderson

Clara Bow

72.36

72.89

145.25

CHAMPION!

 

 

12:45

126

Bethany Thompson

Jimmy

73.42

68.94

142.36

2

 

 

14:05

137

Megan Bainbridge

Harrys Silver Fox

68.15

70.52

138.67

3

 

 

12:32

124

Beverly Pecka

Teddy

67.36

69.47

136.83

4

 

 

13:17

131

Laura Marsay

Betsey Barrington

68.42

66.84

135.26

5

 

 

14:11

138

Isabelle Drew

Princess

65.78

68.42

134.2

6

 

 

14:23

140

Bekki Brittain

Holten Le Moor Harris

66.31

67.89

134.2

6

 

 

12:26

123

Jackie Harrison

Dunlop

68.42

65

133.42

 

 

 

14:17

139

Gretel Gaukrodger

Otto

67.63

63.94

131.57

 

 

 

13:29

133

Emma Bird

For Sure

63.68

66.57

130.25

 

 

 

12:39

125

Tammy Sanders

Onslow

62.63

63.94

126.57

 

 

Novice Championship - Judge - Emma Bond

 
 

 

Time

number

Rider

Horse

N 10

N27

Total

Place

 

 

15:55

150

Lucy Bentley

Jim beam

69.09

70.35

139.44

CHAMPION!

 

 

15:41

141

Jessica Sanderson

Clara Bow

69.09

68.75

137.84

2

 

 

15:36

152

Michael Bainbridge

Derrentigue Bruce

68.86

68.92

137.78

3

 

 

15:48

149

Scarlett Gaukrodge

Flynn

68.86

68.57

137.43

4

 

 

16:02

151

Emma Smith

BGS Salt & Pepper

68.18

67.5

135.68

5

 

 

15:27

146

Hannah Gamble

Ginger Ninja

66.59

68.39

134.98

6

 

 

15:34

147

Gill Greenwood

Moretonhall Storming Norman

63.63

63.03

126.66

 

 

Elementary Championship - Judge - Emma Bond

 
 

 

Time

number

Rider

Horse

E42

E49

Total

Place

 

 

16:44

159

Denise Newsome

Bertie Arms

68.28

68.16

136.44

CHAMPION!

 

 

16:58

161

Victoria Turner

Rubiks Cube

67.34

66.5

133.84

2

 

 

16:51

160

Elizabeth Wilkinson

Groovy

67.34

66.16

133.5

3

 

 

17:05

147

Gill Greenwood

Moretonhall Storming Norman

65.15

61.16

126.31

4